Kanonskom vizitacijom iz 1334. god. oko rijeke Sloboštine spominju se crkve: sv. Katarina, sv. Ladislav, sv. Marija, što je dokaz da je na području Okučana bilo više katoličkih crkava.
S dolaskom Osmanlija na područje Okučana (oko 1536.g.) dolazi do promjene u vjerskom i etničkom sustavu stanovništva. S Osmanlijama iz područja Bosne dolaze i Vlasi i pravoslavci, dok Hrvati napuštaju prostor Okučana.
Zbog netrpeljivosti došljaka naspram Hrvata kazuje i nemogućnost izgradnje katoličke crkve sve do 1906. godine. Pravoslavni žitelji branili su gradnju crkve, no kada se ipak pristupilo njenoj gradnji, a morala je biti manja od pravoslavne, žandari su osiguravali izvođenje radova. Temelje za crkvu sv. Vida iskopali su katolici iz Gornjih Bogićevaca za jedan dan.
Dekretom Nadbiskupskog duhovnog stola 18. srpnja 1987.g. ocijepljena je župa Okučani od župe Gornji Bogićevci. Iduće godine, 10. ožujka 1988. blagopokojni kardinal Franjo Kuharić je prvi put pohodio župu. Iste godine, 29.svibnja bila je prvi puta Prva sv. Pričest.
Postojeća crkva je za vrijeme okupacije Okučana, 3. travnja 1992. godine srušena do temelja i na tom mjestu izgrađena tržnica, dok pravoslavna u vrijeme oslobađanja Okučana nije oštećena.
Kamen temeljac za novu crkvu MIRA I SLOBODE je 13. kolovoza 1995.g. posvetio spomenuti kardinal. S gradnjom crkve se započelo iduće 1996.godine, a požeški biskup mgsr. dr. Antun Škvorčević je 5. listopada 1997.godine blagoslovio kriptu crkve. To je jedna od prvih crkava koja je počela nicati iz praha i pepela od 500 srušenih u Hrvatskoj tijekom Domovinskog rata. Danas je to prekrasno sakralno zdanje u građevinskom smislu završeno i posvećeno 7. rujna 2003. godine, koje simbolizira Okučane. Projekt župne crkve u Okučanima je izradio dip. ing Florijan Škunc.
U crkvi se nalazi oltar, izrađen od medijapana i mesinga, na kojem je prvu sv. misu služio Sveti Otac papa Ivan Pavao II u Banjaluci – Petrićevcu prigodom drugog posjeta Bosni i Hercegovini, kada je blaženim proglasio dr. Ivana Merza, prvog blaženika – laika crkve u Hrvata.
Tek 2008. godine je uređen prilaz okoliš crkve, a na blagdan sv. Vida mučenika 2009. godine je msgr. dr. Antun Škvorčević, blagoslovio vitraje te slike iznad oltara u crkvi.
Crkva površine 500 m2 uz 100 m2 pomoćnih prostorija. Centralni dio crkve je elipsasta oblika. Podignuta je na 12 stupova visine 10 m. U središnjem dijelu crkva je visoka 15 m. Krovna konstrukcija je iz 12 svodova, a unutrašnji svod lamelirani su nosači. Vidljivi su i simboliziraju Sunce – izvor života, poput novog života u župi u koju se slilo oko 4000 vjernika iz 145 različitih župa bivše države.
Zvonik je visok 50 m, a na vrhu zvonika je stožac od inoksa s križem na vrhu visokim 15 metara. Na zvonik su ga podigli pripadnici Ministarstva obrane Republike Mađarske – pripadnici mađarskog kontigenta SFOR-a, helikopterom koji je za tu namjenu doletio iz Budimpešte. (Pripadnici SFOR-a su po završetku rata bili stacionirani nadomak Okučana. Oni su iskopali temelje i prostor za kriptu crkve prilikom čega su izvezli preko 5000 m3 zemlje).
Kupola zvonika je izrađena od kaljenog stakla i služi kao vidikovac. Na zvoniku su 4 zvona ukupne težine 2000 kg čiji se zvon čuje i 10 km od crkve. Do danas je uz crkvu izgrađen i novi župni stan.
Prilikom blagoslova obitelji na kraju 2009. godine sačinjen je statistički pregled župe sv. Vida u Okučanima. Prema tim podacima u župi živi 909 katoličkih obitelji s 2905 vjernika.
Tekst preuzet s: http://www.okucani.hr/1/zupa-sv-vida/