Blagoslov polja je stari kršćanski običaj karakterističan za naše krajeve. Obično bi ovaj obred započinjano na blagdan sv. Marka, evanđeliste i trajao onoliko koliko bi pojedina župa imala grobalja. Blagoslov se vrši na slijedeći način. Svećenik u pratnji četvoro poslužnika koji nose potrebne rekvizite: raspelo, jedna svijeća, tri svijeće (simbolizira Presveto Trojstvo) te blagoslovljena voda, čini procesiju na četiri postaje u groblju. Za vrijeme ophoda se obično mole litanije Svih Svetih. Kad se dođe do prve postaje svećenik se okreće na sve četiri strane svijeta podižući u zrak svaki od spomenutih predmeta izgovarajući specifične zazive i čineći pri tome znak križa što čine i svi ostali sudionici obreda praveći znak križa na sebi. Kod podizanja raspela svećenik kaže: “Po znamenju svetoga križa od neprijatelja naših.” A narod odgovori: “oslobodi nas Gospodine.” Kod podizanja jedne svijeće se kaže: “od munje grada i zla vremena.” Narod također odgovori: “oslobodi nas Gospodine”. Kod podizanja tri svijeće se rekne: “od kuge, gladi i rata”. Odgovor je isti. I četvrti zaziv je dok svećenik škropi blagoslovljenom vodom u znaku križa: “da se dostojiš plodove zemlje dati i uzdržati”. Odgovor je: “Tebe molimo usliši nas”. I to se sve ponavlja na sve četiri strane groblja okrećući će se na sve četiri strane svijeta. Ukupno 4 postaje x 4 strane svijeta x četiri različita predmeta.
I ove smo godine započeli s drevnom praksom i kršćanskom tradicijom blagoslova polja. Ovi obredi se isključivo obavljaju po grobljima jer su groblja zajednička svima nama. Bilo bi neizvedivo da se ide na svačije polje obavljati ovaj obred. Zato se uvriježila praksa da se to čini po na našim grobljima, jer su groblja ujedno i sveta mjesta prikladna za slavlje svetih misa.
Ovaj obred ima svoju tradiciju od davnina. Tad je imao svoje opravdanje jer je on obavljan ponajviše u ovom proljetnom razdoblju kad je i vrijeme dosta ćudljivo i nepredvidivo. Naime u ovo vrijeme se siju polja, pripremaju voćke za urod a sve to upropastiti mogu razne vremenske nepogode. Zato su vjernici sa svojim svećenicima pomoć protiv svakog tog zla tražili isključivo u Bogu.
Vrlo je malo krajeva čak i u našoj Bosni i Hercegovini gdje se zadržao ovaj obred. Više je razloga tome. Jedan od tih je što su se promijenile životne navike i okolnosti. Drugi je što su mnogi krajevi opustošeni i više nema vjernika. Treći je što smo se svi skupa nekako umrtvili, te smo nerado spremni na podnošenje žrtve.
Ova se praksa nastavila i u župi Sanski Most. Iz praktičnih razloga, od završetka rata pa sve do danas blagoslov polja se obavlja isključivo nedjeljama kako bi tome mogli nazočiti i vjernici iz dijaspore. Tako samo i ove godine prvi blagoslov polja u našoj župi imali 23. travnja na groblju u Kruharima. Usprkos jako teškom i zahtjevnom terenu, upravitelj župe fra Tomislav u pratnji 10-ak vjernika, uspjeli su uspeti do tog groblja. Prema svjedočanstvu lokalnih vjernika to je jedno od drevnih grobalja ovoga kraja, ali se već nekoliko 10-aka godina u njemu nitko nije pokopao. Zaštitnik ovoga groblja je sv. Marko, evanđelist i zato se običava blagoslov polja imati nedjeljom koja je najbliža blagdanu sv. Marka. Nakon obreda služena je sveta misa. Hvala Bogu što nas je poslužilo lijepo vrijeme i što smo uz njegovu pomoć otpočeli ovogodišnji blagoslov polja.
Izvor: Samostan Petrićevac