Dana 29. lipnja na svetkovinu prvaka apostolskih svetih Petra i Pavla župa Motike proslavila je svoj patron, ali ujedno ove godine se navršilo 40 godina od postojanja ove župe. Kako je sam predsjedatelj ovog misnog slavlja fra Ivo Orlovac na početku mise naglasio. Ova župa je i starija od 40 godina. Ona zapravo datira još od 17. stoljeća. No kako je bila jedno vrijeme ugašena banjolučki biskup Alfred Pichler 01.01.1984. ju je obnovio. Mjesto Motike kao župa prvi put se spominje početkom 17. stoljeća. U svom pohodu tadašnji biskup fra Marijan Maravić 1649. otišao je iz župe Dragočaj prema župi Motike. U periodu od 1683-1699. događa se veliki austrijsko-turski rat. Za posljedicu je imao iseljenje velikog broja katolika iz Bosne. Tako je i velika većina vjernika iz župe Motike iselila nakon čega je ta župa prestala postojati. Osim rata i kuga, koja je u to vrijeme harala, doprinijela je drastičnom smanjenju broja katolika ne samo župe Motike, nego i cijelog ovog područja. Ono vjernika što je ostalo u ovoj župi pripojeno je župi Ivanjska. Tako je ostalo sve do odcjepljivanja ove župe od župe Petrićevac.

Na misi koja je bila u 11:00 sati okupio se lijepi broj vjernika najvećim dijelom su to bili Motičanci koji žive u dijaspori. U koncelebraciji uz fra Ivu Orlovca župnik župe Barlovci bili su gvardijan i upravitelj župe Motike fra Domagoj Šimić, fra Dominko Batinić župnik župe Trn te fra Tomislav Svetinović, samostanski i župni vikar te upravitelj župe Sanski Most.

Nakon mise uslijedilo je druženje i zakuska za sve prisutne. Organizatori ovog događaja su priredili i nekoliko društvenih igara za one zainteresirane.